- Historie plemene -

Již v minulosti existovalo množství pasteveckým psích plemen, dokonce více než dnes. Z důvodu vymizení predátorů ovcí, ale i z jiných důvodů (změna dopravy z pěší na nákladní, pracovní schoposti ...), mnozí již vyhynuli. První zmínka o pasteveckých psech se objevuje v roce 1500, kdy bohatství Británie pocházelo z vlny. Nejranější písemná zmínka o práci ovčáckých psů v Británii je zmíněna v knize De Canibus britannicus od autora Johna Caiusa.

V Austrálii, na Novém Zélandu a v části USA, tedy v oblastech, kde se pásly obrovská stáda se vyvinuly a dodnes se využívají zvláštní plemena psů, disponující vynikající kondici (heeler, Barker). Tito psi mají mnoho preferovaných schopnosti, jako například dokola obíhat seskupené ovce a vést je na dlouhé vzdálenosti. V Británii, a také v některých částech USA, se právě pro své vlastnosti stala dominantní rasou Border kolie. Ve Velké Británii jsou ovčáčtí psi celkově menší a méně agresivní než psi plnící úkoly v ostatních zemích Evropy, a to zejména proto, že nemusí zápasit s vlky a jinými nebezpečnými predátory ovcí.

Psi jako Border kolie existují již století. Staří malíři zobrazovali pastevecké psy, kteří se nápadité podobali borderkám. Sheila Grew ve své knize Key Dogs from the Border Collie Family, Volume II (1985) píše, že v roce 1894 zemědělec z Northumbrie, Adam Telfer, úspěšně spojil dva typy psa. Border kolie, jakou známe dnes, je vyšlechtěna z jeho psa jménem Hemp 9 (nebo také Old Hemp).

 

- První trial a ISDS aneb historie standardu plemene -

William Wallace s Moss /1907/Nadšenci, kteří se věnovali zkouškám v pasení ovčáckých psů (Sheepdog Trial) je koncem 19. století posunuli do vysoce konkurenčního sportu. První oficiální Trial organizovaný Richardem Johnem Lloyd Pricenem se konal v říjnu roku 1873 v Bala, North Wales (Zajímavostí je, že ve stejném roce byl založen i Kennel Club jeho přítelem SE Shirley-im). Na Trialu soutěžilo 10 psů a tehdy ho vyhrál James Thompson s black and tan borderkou Tweed ze Skotska. Jako první však ukázku vedení psa jen pomocí píšťalky předvedl William Wallace (na obrázku) v Hawick-u v roce 1883. Do té doby se používalo mávání a hulákanie, které diváci kritizovali. I v ostatních částech UK tento sport rychle našel svou oblibu. Ve Skotsku se první Trial konal v roce 1874 a první Anglický Trial (1876 Northumberland) vyhrál Walter Telfer, bratr Adama Telfera, co vlastnil Old Hempa.

Důležitým rokem byl rok 1906, kdy byla založena organizace ISDS (International Sheep Dog Society), aby vedla registraci ovčáckých psů a každoročně, výjimkou válečných let, organizovala International Trial. Zavedla první plemennou knihu Border Kolií, existující a vedenou dodnes. Nejprve však nebyla přijata britským Kennel klubem, protože ten byl více zaměřen na exteriér než na pracovní schopnosti. Původně ISDS bylo proti uznání plemene Kennel klubem. Její členové se distancovali od jakéhokoliv klubu, který chtěl registrovat Border collie pro výstavní účely. Ačkoli tajemník ISDS Mr. Anderson tuto myšlenku podporoval a nakonec uznání i dopomohl.

Uznání se dočkali až v roce 1964, kdy UK Kennel Club souhlasil s registrací border kolie, které již byly zapsány v plemenné knize ISDS. V 1976 jí byl přidělen status samostatného plemene. Zasloužil se o něj Mr. Harry Glover, který viděl jejich "show" během návštěvy v Austrálii a byl jimi očarovaný. Bylo by absurdní, kdyby začali Border kolie importovat z kontinentu do Velké Británie jako vzácné plemeno, když v UK se běžně vyskytovaly. Tak po návratu domů dal dohromady lidi znající plemeno (z ISDS) a vytvořili standard plemene jako pro pracovního psa s výjimečnými schopnostmi. V roce 1982 ji přijal za svého člena kanadský Kennel klub. AKC (American Kennel klub) přijal borderku koncem 1995.

 

- Předci -

border collie Old HempOld Hemp (1893-1901) je nepřekonatelným a jedním z nejvýznamnějších chovných psů v historii borderek. Uměl číst v ovcích a výcvik zvládl bez problémů. Vznikl zkřížením silně očima hypnotizující, ale méně temperamentní černou fenou Meg a trikolorním nádherným psem Royem s ne tak silným pasteveckým instinktem, ale s dobrou povahou a vydatným temperamentem. Hemp byl typický příklad toho, kdy stěně zdědí to nejlepší po rodičích, byl dychtivý a silný pracovní pes. Zplodil více než 200 psů a bezpočet fen. Je praotec mnoha dnešních Border Collií. Jeho vzhled slouží jako model pro exteriér.

 

border collie Old KépOld kép (1901) je synem Old Hempa. Byl velmi milý a přátelský pes, což byl jeho hlavní přínos pro toto plemeno. Zatímco první borderky měli trochu negativní postoj k cizím lidem, Old Kép byl nejpřátelštější pes ze všech. Další jeho vlastností, kterou přispěl plemeni byla jeho práce očima (v angličtině nazývaná "Eye"), s kterou vyhrál první místo 45 krát. Jeho syn Don (ISDS 11) byl exportován na Nový Zéland, kde vytvořil větev australských border kolií. Jeho geny se přenesly na plemeno díky (kromě jiných) Herdmann's Tommy (ISDS 16), vnuka Old Hempa.

 

Jim Wilson and border collie fly and craigJ.M. Wilson's Cap (Wartime Cap) J.M. Wilson byl legendární psovod a chovatel.

Wartime CapVychoval řadu šampionů, zvítězil celkem 9 krát. Jeho psi: Fly (ISDS 824) šampiónem v roce 1928; Craig (ISDS 1048) v roce 1930; Roy (ISDS 1665), v roce 1934, 1936 a 1937; Glen (ISDS 3940) 1946 a 1948; a Mirka (ISDS 4438 ), Mezinárodní šampion v 1950. Navíc na druhém a třetím místě v tomto roce byly také jeho psi Moss a Glen. Avšak jeho nejvýznamnějším psem byl Cap (nebo Wartime Cap) (ISDS 3036, narozen v roce 1937), otec Mirka, který měl tu smůlu, že žil během druhé světové války a proto nikdy neměl možnost soutěžit na národním šampionátu. Celkově, Wartime Cap je otcem 188 registrovaných štěňat, z nichž je něco přes 112 fen.

 

Gilchrist's SpotGilchrist's Spot. Znovu po druhé světové válce (v roce 1947) vyhrál mezinárodní šampionát Spot I (ISDS 3624), dokonalý v práci s očima. Jeho vnoučatům je i J. M. Wilsonův Mirk, a Mirkův vnuk byl famózní Gilchrist's Spot (ISDS 24981), vítěz Skotského šampionátu v roce 1965 a 1966. Jeho potomstvo se proslavilo dobrou povahou, pěkným pracovním stylem a širokým předbíháním. Mnoho dalších vítězů z 70. a 80. let byli právě potomci Spota a Wiston Capa.

 

Jock Richardson a Winston Cap /1965/Wiston Cap Z linie J.M. Wilson's Capa se v roce 1963 narodil tri-kolorní pes, který se stal nejpoužívanějším psem v historii border kolií. Wiston Cap (ISDS 31154) vyhrál Championship v Cardiffu v roce 1965, jeho psovodem byl Jocku Richardson. Až do jeho smrti (1979) zplodil nespočetné množství potomků. Jeho silueta sloužila i pro návrh loga pro organizaci ISDS.

Wiston CapOd jeho éry začíná ceněný chov, mnoho dnešních BC jsou jeho potomci. Následkem této koncentrace genů se vrátilo mnoho recesivní charakteristik. Kromě nich přišli později i některé další, jako barevný faktor, ale také nežádoucí zlá povaha a nemoci jako epilepsie, CEA. Kromě toho, Wiston Cap přispěl k faktu, že mnoho borderiek má stojící uši (příčky ears).

 

- Trial ovčáckých psů -

Trial je ukázkou pracovních schopností psů, kteří mají za úkol přemístit ovce přes řadu překážek, nahnát je do ohrady a oddělit jednu nebo více ovcí od zbytku stáda. V dnešní době má Trial pod kontrolou ISDS, která každoročně zapisuje výsledky National Champions (Národního šampionátu) a eviduje psy šampióny (International Supreme Champion). Aby se jím pes mohl stát, musí být nejprve členem národního týmu. Týmy projdou sérií kvalifikačních kol, a pouze 15 nejlepších psů může postoupit do závěrečného kola, kde musí oběhnout naslepo dvě odlišné 800 yardové pole. To znamená, že pes ovce nesmí vidět, dokud není ve správné pozici. Po nahromaždění 20 ovcí (10 na každé straně) je pes musí vést přes zábranu, oddělit 5 označených ovcí od skupiny a pak 5 nahnat do ohrady. Vše v časovém limitu 30 minut.

border collie a pasení ovcí

Používané termíny při pasení

OUTRUN (Nadběhnutí) - Cílem je dostat se obloukem od pastýře na druhou stranu pole poza ovce bez jejich vyrušeni. Správný je oběh ve tvaru hrušky nebo půlkruhu, je jedno z které strany. Ukončeni je LIFT.

LIFT (Převzetí ovcí a uvedení do pohybu) - Toto je moment mezi OutRun a Fetch, tj. pes začne s ovcemi pohybovat směrem k psovodovi. Je to důležitý moment, protože jde o první kontakt psa s ovcemi. Pes musí během sekundy navázat komunikaci se stádem, tak aby je nevyplašil a přitom posunul žádaným směrem.

FETCH (Přihnání stáda) - přihnání stáda k psovodovi. Pes má hnát stádo klidně, po rovné čáře rovnou s pohyby doleva, doprava k psovodovi pokud možno s co nejméně povely.

DRIVE (Pohyb stáda) - kontrolovaný pohyb stáda psem, pokud je nevede k psovodovi. Zahrnuje hnaní přes pastvinu. Pes je většinou mezi psovodem a stádem. Odhánění je pro BOC velmi obtížné, protože jejich hlavní instinkt je přihánění ovcí k pastevci. Je důležité, aby měl pes techniku (drive balance, inside flank). Pohyb psa a stáda přímo od pastýře je "drive away". Pohyb psa křížem krážem se nazývá "cross drive".

PEN (Ohrazení) - nahánění stáda do určené ohrady.

SHEDY (Oddělení) - pes oddělí určenou skupinu ovcí od stáda a drží ji o samotě.

FLANKING (míjení) - míjení kolem stáda za účelem udržení jejich skupiny nebo změny jejich pohybu.

WEARING (...) - posun ovcí pastvinou, a to za pastevcem, tlačení na pastýře.

BALANCE (Pohyb) - pohyb psa na opačné straně stáda, kontrola chování stáda a pohybování s ním požadovaným směrem

FLIGHT ZONE (...) - prostor okolo stáda kam pes nesmí vkročit, protože by mohl způsobit zmatek ve stádě nebo vyvolat útočnou reakci.

 

- ISDS -

Thomas Gilholm - zakladatel ISDSThe International Sheep Dog Society (ISDS) vznikla v červenci 1906 v Haddlingtone. Nejprve se setkávali skotští pastevci z regionu Border a organizovali první oficiální trial. V roce 1914 již ISDS byla malá organizace sdružující lidi ze Skotska a Severního Anglie. Prvotně měla do 100 členů. Významnou osobou byl tajemník ISDS James A Raid. Za svého 32 ročního působení napsal mnoho článků o historii ovčáckých psů a jeho srdcovou záležitostí byly právě kolie. Později v roce 1922 se k asociaci přidali i pánové z Walesu a International Society již tvořili 3 národy (nation members). Takto vše zůstalo celých 40 let, až se k nim v roce 1961 přidáno Irsko. Postupně v osmdesátých letech se začali přidávat i lidé z kontinentální Evropy, ale pouze jako zaoceánští členové (overseas members). Ti se jako národní členové připojili ke "čtyřem národním členům" asociace až v roce 2004.

ISDS dnes

Dnes se národním členstvím mohou chválit státy jako Rakousko, Brazílie, Česká republika, Faerské ostrovy, Itálie, Německo, Nizozemsko a Maďarsko. Kontakty na ně ... Tajemníkem organizace je od roku 2001 Norman Lorton s kanceláří v Bedfordshire. Organizace má okolo 5400 členů.  Více o ISDS.

 

Zdroj : The Border Collie - Slovensko, The Border Collie Museum a The Border Collie - Holandsko